Den 16 december 2020 lanserade vi en ny design och ett helt nytt upplägg på våra sajter.
Det innebär att alla funktioner från Skid, Tri, Cykl och Svettig nu ryms här på Jogg. Läs mer här!

Skövde Ultrafestival 2020

Sista helgen i juli är det äntligen dags för Skövde Ultrafestival. Efter den här våren och sommaren är det mer efterlängtat än någonsin.
Under helgen avgörs lopp över 6, 12 och 24 timmar. Givetvis är evenemanget anpassat efter rådande stuation och endast 45 löpare kommer att tillåtas samtidigt på banan, plus att andra åtgärder vidtagits. Mer om detta på arrangörens hemsida.

Läs mer om tävlingen på Team Ultraswedens hemsida
Historik
12 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 12HK K40 Gustafsson Maria Sok knallen 1977 253 101,51 km101,51 k 11:56:35 7:04 min/km7:04 /k
2 12HK K40 Petersen Karolina Umara 1979 175 70,00 km70,00 k 11:33:24 9:54 min/km9:54 /k
3 12HK K45 Ackerot Maria Kvarnbyns LS 1971 141 56,40 km56,40 k 8:11:55 8:43 min/km8:43 /k
4 12HK K45 Nilsson Anna Team Nordic trail 1971 57 22,80 km22,80 k 2:53:27 7:36 min/km7:36 /k
5 12HK Kmot Herbertsson Anna-Maria Team Nordic Trail 1966 0 -- 6:30:00 --
12 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 12HM M50 Svensson Christer Växjö AIS 1969 293 117,31 km117,31 k 11:59:21 6:08 min/km6:08 /k
2 12HM M45 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 262 104,91 km104,91 k 11:59:30 6:51 min/km6:51 /k
3 12HM M40 Johansson Jonny Team Ultrasweden 1978 244 97,62 km97,62 k 11:58:21 7:22 min/km7:22 /k
4 12HM Msen van der Eerden Gabriel Hälle IF 1994 233 93,22 km93,22 k 11:59:54 7:43 min/km7:43 /k
5 12HM M55 Sandberg Mikael LK Nyköpings Runners 1962 227 91,11 km91,11 k 11:58:28 7:53 min/km7:53 /k
6 12HM Mmot Olsson Fredrik Kostfonden 1972 210 84,21 km84,21 k 11:59:08 8:32 min/km8:32 /k
7 12HM M55 Dia Niclas SOK Knallen 1964 178 71,20 km71,20 k 10:07:17 8:32 min/km8:32 /k
8 12HM M45 Köhler Matthias 12H LK TV88 1972 166 66,69 km66,69 k 11:57:34 10:46 min/km10:46 /k
9 12HM M50 Gröndahl Mattias Lonesome Runners 1970 151 60,66 km60,66 k 11:57:37 11:50 min/km11:50 /k
10 12HM M60 Jutemar Lasse Ingen klubb 1956 4 1,80 km1,80 k 13:37 7:35 min/km7:35 /k
11 12HM M45 Köhler Matthias LK TV88 1972 4 1,80 km1,80 k 14:01 7:49 min/km7:49 /k
12 12HM M60 Jutemar Lasse 12H Ingen klubb 1956 0 -- 0:00 --
24 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 24HK K35, RM Svärd Jessica Umara sportsclub 1981 559 223,81 km223,81 k 23:59:08 6:26 min/km6:26 /k
2 24HK K40, RM Lindström Sara IS Göta 1977 496 198,56 km198,56 k 23:59:46 7:15 min/km7:15 /k
3 24HK K40, RM Ehrling Jenny-Ann Örebro AIK 1980 455 182,25 km182,25 k 23:59:18 7:54 min/km7:54 /k
4 24HK K60, RM Amundsson Lisa Strömstad löparklubb 1960 440 176,32 km176,32 k 23:58:59 8:10 min/km8:10 /k
5 24HK K45, RM Trollsfjord Anna-Maria SOK knallen 1972 432 173,33 km173,33 k 23:57:03 8:17 min/km8:17 /k
6 24HK K50, RM Carlgren Hansson Yvonne Sweden Runners 1970 343 137,53 km137,53 k 23:58:45 10:28 min/km10:28 /k
7 24HK K50, RM Hedlin Siw Axa sport club 1968 296 118,71 km118,71 k 23:59:01 12:07 min/km12:07 /k
8 24HK K60, RM Sulonen Britt Team Ultrasweden 1958 204 81,74 km81,74 k 23:15:50 17:05 min/km17:05 /k
9 24HK Ksen, RM Fredriksson Therese SOK knallen 1986 0 -- 0:00 --
24 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 24HM M50, RM Scharp Martin Scania Road Runners 1968 614 246,08 km246,08 k 23:58:14 5:51 min/km5:51 /k
2 24HM M40, RM Pavic Branislav Majornas IK 1979 602 241,01 km241,01 k 23:59:42 5:58 min/km5:58 /k
3 24HM M35, RM Halalkic Emir IF kville 1983 576 230,83 km230,83 k 23:58:44 6:14 min/km6:14 /k
4 24HM Msen Pokorny Sebastian Uptown Runners 1986 548 219,48 km219,48 k 23:58:07 6:33 min/km6:33 /k
5 24HM M55, RM Orsvärn Sten Stockholm LDK 1962 540 216,29 km216,29 k 23:58:06 6:39 min/km6:39 /k
6 24HM M45 Enqvist Jon Södermalm 1976 533 213,43 km213,43 k 23:59:28 6:45 min/km6:45 /k
7 24HM Mmot Höfer Stephan Deutschland 1970 445 178,27 km178,27 k 23:58:06 8:04 min/km8:04 /k
8 24HM M40 Bulajic Veselin Ingen klubb 1978 427 170,99 km170,99 k 23:59:22 8:25 min/km8:25 /k
9 24HM M50, RM Sjölander Oscar Majornas IK / Dark Trail Runners 1969 402 160,94 km160,94 k 16:22:03 6:06 min/km6:06 /k
10 24HM M35, RM Westerberg Niclas Team Ultrasweden 1985 401 160,54 km160,54 k 23:40:05 8:51 min/km8:51 /k
11 24HM M40, RM Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 392 156,96 km156,96 k 23:59:46 9:10 min/km9:10 /k
12 24HM Msen, RM Gunne Niklas IFK Mora Friidrottsklubb 1992 317 126,94 km126,94 k 15:26:49 7:18 min/km7:18 /k
13 24HM M40, RM Löf Mikael Örebro AIK 1977 299 119,84 km119,84 k 23:58:51 12:00 min/km12:00 /k
14 24HM M55 Sjösvärd Bertil Nordic Wellness 1962 298 119,57 km119,57 k 23:57:02 12:01 min/km12:01 /k
15 24HM M60, RM Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 283 113,69 km113,69 k 23:57:55 12:39 min/km12:39 /k
16 24HM M40, RM Palm Joar Stockholm City Triathlon/Team Nordic Trail 1979 263 105,34 km105,34 k 12:02:20 6:51 min/km6:51 /k
17 24HM Msen, RM Axelsson Simon Umara Sports Club 1994 239 95,74 km95,74 k 12:02:03 7:33 min/km7:33 /k
18 24HM M40, RM Möllerström Rickard Team Ultrasweden 1976 225 90,14 km90,14 k 11:27:56 7:38 min/km7:38 /k
19 24HM M35, RM Stenemo Rasmus Axa Sports Club 1981 204 81,74 km81,74 k 9:13:00 6:46 min/km6:46 /k
20 24HM M45, RM Brändefalk Remy Team Ultrasweden 1971 62 24,94 km24,94 k 3:29:35 8:24 min/km8:24 /k
21 24HM M40 Eriksson Dan Göteborg 1977 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS KVINNOR LÖRDAG
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HKL Kmot Pettersson Cecilia Ingen klubb 133 53,46 km53,46 k 5:59:42 6:44 min/km6:44 /k
2 6HKL Kmot Wängberg Madeleine Ingen klubb 94 37,84 km37,84 k 5:59:27 9:30 min/km9:30 /k
3 6HKL Kmot Sornyiam Suwanna Lonesome Runners 1974 92 37,16 km37,16 k 5:58:11 9:38 min/km9:38 /k
4 6HKL Kmot Kopperud Christina Lidköpings vsk 1963 68 27,46 km27,46 k 5:59:20 13:05 min/km13:05 /k
5 6HKL K60 Paraniak Barbro Team Skavsåret IF 1956 53 21,40 km21,40 k 3:39:16 10:15 min/km10:15 /k
6 6HKL Kmot Emmrich Heike Ingen klubb 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS KVINNOR SÖNDAG
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HKS K50 Johanson Annika Sweden Runners IF 1969 144 58,17 km58,17 k 5:57:48 6:09 min/km6:09 /k
2 6HKS K45 Eriksson axelsson Sandra Norrvirdarna 1975 132 53,18 km53,18 k 5:58:54 6:45 min/km6:45 /k
3 6HKS K50 Hallqvist Ann SOK Knallen 1966 129 52,07 km52,07 k 5:58:12 6:53 min/km6:53 /k
4 6HKS K40 Kay Sofia LK TV88 1976 129 51,93 km51,93 k 5:59:23 6:55 min/km6:55 /k
5 6HKS Kmot Hansen Viveca VCR 1968 121 48,94 km48,94 k 5:57:52 7:19 min/km7:19 /k
6 6HKS K40 Gren Mari Ik Akele, Mjölby 1979 100 40,20 km40,20 k 5:58:26 8:55 min/km8:55 /k
7 6HKS K40 Flodqvist Cecilia Skövde triathlon 1978 81 32,67 km32,67 k 5:59:24 11:00 min/km11:00 /k
8 6HKS K40 Lindberg Veronica 2fotaFramsteg 1980 0 -- 19:00:00 --
 
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HLML M60 Jutemar Lasse 6h Ingen klubb 1956 6 2,60 km2,60 k 19:35 7:33 min/km7:33 /k
2 6HLML M45 Köhler Matthias 6h LK TV88 1972 6 2,60 km2,60 k 20:30 7:54 min/km7:54 /k
6 TIMMARS MÄN LÖRDAG
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HML Mmot Johansson Patric Ingen klubb 1985 160 64,26 km64,26 k 5:59:41 5:36 min/km5:36 /k
2 6HML M55 Fredlund Niklas Team Ultrasweden LK 1965 110 44,28 km44,28 k 5:59:12 8:07 min/km8:07 /k
3 6HML M45 Köhler Matthias _6H LK TV88 1972 107 43,16 km43,16 k 5:58:11 8:18 min/km8:18 /k
4 6HML M60 Jutemar Lasse _6H Ingen klubb 1956 106 42,81 km42,81 k 5:58:34 8:23 min/km8:23 /k
5 6HML M60 Svensson Peter IFK Skövde 1957 106 42,73 km42,73 k 5:58:35 8:24 min/km8:24 /k
6 6HML M70 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 106 42,60 km42,60 k 5:26:51 7:40 min/km7:40 /k
7 6HML M40 Tigér Johan Team Ultrasweden LK 1978 105 42,20 km42,20 k 4:07:19 5:52 min/km5:52 /k
8 6HML M55 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 105 42,20 km42,20 k 4:22:33 6:13 min/km6:13 /k
9 6HML Mmot Nilsson Bengt Ingen klubb 105 42,20 km42,20 k 4:54:18 6:58 min/km6:58 /k
10 6HML M65 Wiesler Peter Jalles TC 1955 52 21,00 km21,00 k 3:01:59 8:40 min/km8:40 /k
6 TIMMARS MÄN SÖNDAG
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HMS M35 Gustafsson Viktor Lonesome Runners 1983 191 76,83 km76,83 k 5:58:54 4:40 min/km4:40 /k
2 6HMS Mmot Linder Daniel Örebro 1978 158 63,64 km63,64 k 5:58:47 5:38 min/km5:38 /k
3 6HMS M40 Svensson Jonas Örebro AIK 1978 151 60,69 km60,69 k 5:59:26 5:55 min/km5:55 /k
4 6HMS Mmot Ljung Johan Ingen klubb 1990 147 59,24 km59,24 k 5:58:45 6:03 min/km6:03 /k
5 6HMS Mmot Bilgec Marcus Ingen klubb 1991 147 59,15 km59,15 k 5:59:18 6:04 min/km6:04 /k
6 6HMS M35 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 145 58,38 km58,38 k 5:58:54 6:09 min/km6:09 /k
7 6HMS M55 Krok Anders SOK Knallen 1963 140 56,25 km56,25 k 5:59:36 6:24 min/km6:24 /k
8 6HMS Mmot Stenfors Fredrik Ingen klubb 1989 137 55,02 km55,02 k 5:59:55 6:33 min/km6:33 /k
9 6HMS M50 Johansson Lars-Åke SOLVIKINGARNA 1970 136 54,60 km54,60 k 5:58:09 6:34 min/km6:34 /k
10 6HMS M45 Kristiansson Magnus LK TV88 1972 129 51,93 km51,93 k 5:59:23 6:55 min/km6:55 /k
11 6HMS M35 Svensson Mikael Skövde Triathlon klubb 1984 126 50,69 km50,69 k 5:59:23 7:05 min/km7:05 /k
12 6HMS Mmot Hansen Joakim VCR 1968 111 44,89 km44,89 k 5:58:13 7:59 min/km7:59 /k
13 6HMS M45 Basic Zlatan Nobina 1971 108 43,40 km43,40 k 3:57:02 5:28 min/km5:28 /k
14 6HMS Mmot Mellin Lars Ockelbo SK 73 29,40 km29,40 k 2:20:48 4:47 min/km4:47 /k
15 6HMS M45 Ohlin Daniel Björnstorps IF 1973 0 -- 19:00:00 --
16 6HMS M50 Christoforidis Ioannis NYBAB 1969 0 -- 19:00:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden