Den 16 december 2020 lanserade vi en ny design och ett helt nytt upplägg på våra sajter.
Det innebär att alla funktioner från Skid, Tri, Cykl och Svettig nu ryms här på Jogg. Läs mer här!

Vintermarathon till Jan Linds minne

Den 23 november kl 10:00 går starten för Vintermarathon till Jan Linds minne. Loppet går på en 1500 m lång varvbana i Skatås i utkanten av Göteborg. Under dagen går även lopp på 10km och halvmarathon.

Läs mer om tävlingen på Team Ultraswedens hemsida
Historik
10KM DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 10KK Kmot Horvei Andrea Ingen klubb 1963 6 10,76 km10,76 k 1:13:08 6:48 min/km6:48 /k
2 10KK Kmot Herbertsson Anna-Maria Sweden runners 6 10,76 km10,76 k 1:13:59 6:53 min/km6:53 /k
3 10KK Kmot Otterborg Felicia Svensborg 2005 6 10,76 km10,76 k 1:15:43 7:02 min/km7:02 /k
4 10KK K60 Paraniak Barbro Team Skavsåret IF 1956 6 10,76 km10,76 k 1:51:23 10:21 min/km10:21 /k
5 10KK Kmot Ramesh Deepthi Ingen klubb 1988 0 -- 0:00 --
10KM HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 10KM Mmot Lindblom Lars Sweden runners 6 10,76 km10,76 k 1:04:59 6:03 min/km6:03 /k
2 10KM Mmot Rahmathullah Abu Sajana Ingen klubb 1986 0 -- 0:00 --
HALVMARATHON DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 21KK Kmot Middleton Alexandra Ingen klubb 1991 13 21,10 km21,10 k 1:35:18 4:31 min/km4:31 /k
2 21KK K50 Johansson Annika Sweden runners 1969 13 21,10 km21,10 k 1:59:51 5:41 min/km5:41 /k
3 21KK Kmot Hernqvist Sofie Ingen klubb 1997 0 -- 0:00 --
HALVMARATHON HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 21KM M35 Henrikson Love Get fast or die tryin 1984 13 21,10 km21,10 k 1:31:50 4:21 min/km4:21 /k
2 21KM M55 Grytter Per Solvikingarna 1962 13 21,10 km21,10 k 1:41:57 4:50 min/km4:50 /k
3 21KM Mmot Caceres Erland Fuerza Mapuche 1979 13 21,10 km21,10 k 1:51:02 5:16 min/km5:16 /k
4 21KM M35 Schmid Philipp Ingen klubb 1990 13 21,10 km21,10 k 1:57:45 5:35 min/km5:35 /k
5 21KM Mmot Otterborg Hampus Svensborg 2007 13 21,10 km21,10 k 2:07:08 6:02 min/km6:02 /k
6 21KM Mmot Backman Jan-Erik Svensborg 1965 13 21,10 km21,10 k 2:07:11 6:02 min/km6:02 /k
7 21KM Mmot Grawem Jan Ingen klubb 1961 13 21,10 km21,10 k 2:15:52 6:26 min/km6:26 /k
8 21KM Mmot Jernqvist Fredrik Ingen klubb 1960 13 21,10 km21,10 k 2:19:35 6:37 min/km6:37 /k
9 21KM Mmot Berkö Johan Anderstorps OK 1972 13 21,10 km21,10 k 2:58:56 8:29 min/km8:29 /k
10 21KM Mmot Connolly Thane Ingen klubb 13 21,10 km21,10 k 2:59:40 8:31 min/km8:31 /k
11 21KM M40 Eriksson Dan Ingen klubb 1977 13 21,10 km21,10 k 3:29:48 9:57 min/km9:57 /k
12 21KM Mmot Tilly Mikael Lerum Friidrott 1972 0 -- 0:00 --
13 21KM M40 Castillo Patrik Mölndals AIK 1977 0 -- 0:00 --
14 21KM Mmot Abrahamsson Victor Ingen klubb 1990 0 -- 0:00 --
MARATHON DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 42KK K45 Johansson Johanna IF Rigor 1971 26 42,20 km42,20 k 3:38:19 5:10 min/km5:10 /k
2 42KK K55 Möller Ulrika Lonesome Runners 1963 26 42,20 km42,20 k 4:05:00 5:48 min/km5:48 /k
3 42KK K45 Ekström Anna Åtvirunners 1974 26 42,20 km42,20 k 4:14:44 6:02 min/km6:02 /k
4 42KK K45 Lindberg Linda Lindas Familjedaghem 1973 26 42,20 km42,20 k 4:15:38 6:04 min/km6:04 /k
5 42KK K55 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 26 42,20 km42,20 k 4:18:15 6:07 min/km6:07 /k
6 42KK Kmot Kjellström Stina Ingen klubb 1974 26 42,20 km42,20 k 4:29:23 6:23 min/km6:23 /k
7 42KK K45 Petersson Jessica Falkenbergs RR 1970 26 42,20 km42,20 k 4:38:34 6:36 min/km6:36 /k
8 42KK K40 Kay Sofia LK TV88 1976 26 42,20 km42,20 k 4:43:07 6:43 min/km6:43 /k
9 42KK K40 Höglund Theresia Lonesome Runners 26 42,20 km42,20 k 5:29:49 7:49 min/km7:49 /k
MARATHON HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 42KM Mmot Hofwimmer Rasmus Ingen klubb 26 42,20 km42,20 k 3:13:19 4:35 min/km4:35 /k
2 42KM M35 Gustafsson Martin Solvikingarna 1982 26 42,20 km42,20 k 3:17:51 4:41 min/km4:41 /k
3 42KM Mmot Ringholm Jesper Hogia Running Club 1990 26 42,20 km42,20 k 3:18:36 4:42 min/km4:42 /k
4 42KM M50 Carlsson Tommy LK TV88 1967 26 42,20 km42,20 k 3:35:33 5:07 min/km5:07 /k
5 42KM M55 Pettersson Håkan Ingen klubb 1963 26 42,20 km42,20 k 3:47:10 5:23 min/km5:23 /k
6 42KM Mmot Panas Simo Hogia Running Club 1991 26 42,20 km42,20 k 3:53:49 5:32 min/km5:32 /k
7 42KM M50 Paju Henrik IK Akele 1969 26 42,20 km42,20 k 3:54:36 5:34 min/km5:34 /k
8 42KM Mmot Rönn Niklas Enda Busken Trail 1974 26 42,20 km42,20 k 4:01:05 5:43 min/km5:43 /k
9 42KM M45 Åsälv Patrik Falkenbergs RR 26 42,20 km42,20 k 4:05:36 5:49 min/km5:49 /k
10 42KM M55 Adolfsson Lennart Anderstorps OK 1962 26 42,20 km42,20 k 4:10:36 5:56 min/km5:56 /k
11 42KM M50 Hellberg Petri Lerum Friidrott 1965 26 42,20 km42,20 k 4:15:05 6:03 min/km6:03 /k
12 42KM M55 karlsson leif Solvikingarna 1963 26 42,20 km42,20 k 4:20:21 6:10 min/km6:10 /k
13 42KM M50 Gustavsson Glenn Solvikingarna 1965 26 42,20 km42,20 k 4:25:00 6:17 min/km6:17 /k
14 42KM Mmot Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 26 42,20 km42,20 k 4:25:28 6:17 min/km6:17 /k
15 42KM Mmot Brauer Hans Lonesome Runners 1966 26 42,20 km42,20 k 4:32:27 6:27 min/km6:27 /k
16 42KM M45 Kristiansson Magnus LK TV88 1972 26 42,20 km42,20 k 4:43:07 6:43 min/km6:43 /k
17 42KM Mmot Aasbø Henrik Rindal IL 1957 26 42,20 km42,20 k 4:46:11 6:47 min/km6:47 /k
18 42KM M70 Agnezon Lars Kongahälla AIK 1948 26 42,20 km42,20 k 4:47:29 6:49 min/km6:49 /k
19 42KM M65 Nilsson Jörgen Umara Sports Club 1950 26 42,20 km42,20 k 4:51:00 6:54 min/km6:54 /k
20 42KM M50 Fredlund Niklas Team Ultrasweden LK 1965 26 42,20 km42,20 k 4:51:03 6:54 min/km6:54 /k
21 42KM M65 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 26 42,20 km42,20 k 5:19:21 7:34 min/km7:34 /k
22 42KM M70 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 26 42,20 km42,20 k 5:36:28 7:58 min/km7:58 /k
23 42KM Mmot Svensson Peter IFK Skövde 1957 26 42,20 km42,20 k 5:36:46 7:59 min/km7:59 /k
24 42KM M65 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 26 42,20 km42,20 k 5:39:32 8:03 min/km8:03 /k
25 42KM M65 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 26 42,20 km42,20 k 5:53:22 8:22 min/km8:22 /k
26 42KM Mmot Samuelsson Stig Tjalve IF Norrköping 1947 26 42,20 km42,20 k 5:58:43 8:30 min/km8:30 /k
27 42KM Mmot Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 22 35,91 km35,91 k 5:55:21 9:54 min/km9:54 /k
28 42KM M40 Sahlin Johan Åtvirunners 1973 19 31,19 km31,19 k 2:31:04 4:51 min/km4:51 /k
29 42KM Mmot Tysse Jesper Ingen klubb 1975 13 21,10 km21,10 k 3:00:14 8:33 min/km8:33 /k
30 42KM Mmot Linderborg Otto UVK 1985 5 9,18 km9,18 k 38:21 4:11 min/km4:11 /k
31 42KM M40 Tigér Johan Team Ultrasweden LK 1978 0 -- 0:00 --
32 42KM M50 Johansson Mathias Umara sportsclub 1967 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden