Löparkalaset Göteborg 2019

Den 13 juni kör Sweden Runners löparkalas med 6-timmars på Ruddalens Motionscentral i Göteborg.
Under dagen avgörs även tävlignar på 3-timmars och 1-timmas lopp.

Läs mer om tävlingen på Sweden Runners hemsida
Historik
1 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 1HK 1HK Helena Falkman Ingen klubb 6 10,03 km10,03 k 1:01:36 6:08 min/km6:08 /k
2 1HK 1HK Ann-Sofie Olsson Ingen klubb 5 8,82 km8,82 k 58:19 6:37 min/km6:37 /k
3 1HK 1HK Cornelia Sund IK Uven 3 5,68 km5,68 k 56:47 10:00 min/km10:00 /k
4 1HK 1HK Jennifer Lärkäng Ingen klubb 0 -- 0:00 --
1 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 1HM 1HM David Centerwall Ingen klubb 8 13,31 km13,31 k 58:31 4:24 min/km4:24 /k
2 1HM 1HM Niklas Petersson Görgött 7 11,49 km11,49 k 1:02:56 5:29 min/km5:29 /k
3 1HM 1HM johan sundqvist Ingen klubb 6 10,51 km10,51 k 54:25 5:11 min/km5:11 /k
4 1HM 1HM John Fors Ingen klubb 1982 6 10,43 km10,43 k 58:02 5:34 min/km5:34 /k
5 1HM 1HM Arvid Boson Görgött 6 10,07 km10,07 k 57:29 5:43 min/km5:43 /k
6 1HM 1HM David Johansson Daxcon 5 9,10 km9,10 k 56:42 6:14 min/km6:14 /k
7 1HM 1HM Tommy Randveer Ingen klubb 0 -- 0:00 --
3 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 3HK 3HK Lisa Wilborg POWERBYLISA 23 36,19 km36,19 k 2:53:19 4:47 min/km4:47 /k
2 3HK 3HK Linnéa Bäckström Aktivitus Sports club 22 33,52 km33,52 k 2:59:32 5:21 min/km5:21 /k
3 3HK 3HK Annika Johanson Sweden Runners 21 33,01 km33,01 k 2:54:26 5:17 min/km5:17 /k
4 3HK 3HK Maja Skale Sweden Runners 21 32,22 km32,22 k 2:58:37 5:33 min/km5:33 /k
5 3HK 3HK Frieda Galianis Mölndal Outdoor IF 20 31,85 km31,85 k 2:52:12 5:24 min/km5:24 /k
6 3HK 3HK Elin Eriksson Ingen klubb 20 31,80 km31,80 k 2:53:46 5:28 min/km5:28 /k
7 3HK 3HK Malin Baeza Roos Lonesome Runners 18 28,21 km28,21 k 2:55:41 6:14 min/km6:14 /k
8 3HK 3HK Ann-Charlotte Aghamn Ingen klubb 17 26,75 km26,75 k 2:55:39 6:34 min/km6:34 /k
9 3HK 3HK Åsa Bengtsson Lonesome runners 16 25,70 km25,70 k 2:52:06 6:42 min/km6:42 /k
10 3HK 3HK Klara Martinsson Ingen klubb 16 25,07 km25,07 k 2:56:25 7:02 min/km7:02 /k
11 3HK 3HK Teresa Ypyä Lonesome Runners 14 22,40 km22,40 k 2:54:40 7:48 min/km7:48 /k
12 3HK 3HK Juliet Lindberg Ingen klubb 1957 11 17,34 km17,34 k 2:24:15 8:19 min/km8:19 /k
13 3HK 3HK Jennie Dyrhill Ruddalen Outdoor 8 12,96 km12,96 k 1:25:30 6:36 min/km6:36 /k
14 3HK 3HK Kristina Sund jogg.se 5 8,57 km8,57 k 59:35 6:57 min/km6:57 /k
15 3HK 3HK Linda Petäjävaara Ingen klubb 0 -- 0:00 --
16 3HK 3HK Kajsa Mindelsohn Ingen klubb 0 -- 0:00 --
17 3HK 3HK Anica Krstanovska Ingen klubb 0 -- 0:00 --
3 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 3HM 3HM Tobias Nilsson Lerum friidrott 27 40,84 km40,84 k 2:59:50 4:24 min/km4:24 /k
2 3HM 3HM Martin Gustafsson Solvikingarna 24 37,75 km37,75 k 2:48:05 4:27 min/km4:27 /k
3 3HM 3HM Arvid Järnqvist IK Stern 1990 24 36,80 km36,80 k 2:57:54 4:50 min/km4:50 /k
4 3HM 3HM Daniel Måledal Erikshjälpen 23 36,31 km36,31 k 2:52:12 4:45 min/km4:45 /k
5 3HM 3HM Per Göransson Järnbrott långdistans LK 23 34,91 km34,91 k 2:59:51 5:09 min/km5:09 /k
6 3HM 3HM Klas Alenljung Bohus IF 21 32,95 km32,95 k 2:54:14 5:17 min/km5:17 /k
7 3HM 3HM Håkan Pettersson Ingen klubb 21 32,60 km32,60 k 2:56:25 5:25 min/km5:25 /k
8 3HM 3HM Hans Sjöstrand MÖLNDAL OUT DOOR IF 21 32,51 km32,51 k 2:57:05 5:27 min/km5:27 /k
9 3HM 3HM Niklas Östergård Ingen klubb 21 32,44 km32,44 k 2:57:05 5:28 min/km5:28 /k
10 3HM 3HM L-Å Johansson Solvikingarna 1970 21 31,98 km31,98 k 2:52:14 5:23 min/km5:23 /k
11 3HM 3HM Jörgen Reppling Sweden Runners 20 31,80 km31,80 k 2:53:27 5:27 min/km5:27 /k
12 3HM 3HM Erik Myrin MIT TOUGH TEAM 20 31,05 km31,05 k 2:56:49 5:42 min/km5:42 /k
13 3HM 3HM Camilo Lattof MIT TOUGH TEAM 20 30,54 km30,54 k 2:43:08 5:20 min/km5:20 /k
14 3HM 3HM Pär Bohrarper Triathlon Väst 1974 19 30,37 km30,37 k 2:51:19 5:38 min/km5:38 /k
15 3HM 3HM Dennis Halalkic If Kville 19 30,16 km30,16 k 2:53:15 5:45 min/km5:45 /k
16 3HM 3HM Per Persson Cardio Kickboxing & Camp Kalori AS 19 30,11 km30,11 k 2:52:33 5:44 min/km5:44 /k
17 3HM 3HM Leif Skyttgård Volvo PV 19 29,36 km29,36 k 2:56:23 6:01 min/km6:01 /k
18 3HM 3HM Johannes Norberg Ingen klubb 18 28,43 km28,43 k 2:53:55 6:07 min/km6:07 /k
19 3HM 3HM Robert Axelsson Älska Utmaningen 18 27,65 km27,65 k 2:57:40 6:26 min/km6:26 /k
20 3HM 3HM Fredrik Jernqvist Ingen klubb 17 26,98 km26,98 k 2:53:28 6:26 min/km6:26 /k
21 3HM 3HM Matthias Nordgren Tingsholmsgymnasiet 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HK 6HK Petra Hurtig Ingen klubb 47 71,08 km71,08 k 5:53:26 4:58 min/km4:58 /k
2 6HK 6HK Therese Fredriksson SOK Knallen 1986 46 69,23 km69,23 k 5:56:33 5:09 min/km5:09 /k
3 6HK 6HK Jessica Aideborn Sweden runners 42 63,42 km63,42 k 5:55:20 5:36 min/km5:36 /k
4 6HK 6HK Ellen Junevik Run for Adventures 40 60,86 km60,86 k 5:54:04 5:49 min/km5:49 /k
5 6HK 6HK Jessica Petersson Falkenbergs RR 38 56,98 km56,98 k 5:58:57 6:18 min/km6:18 /k
6 6HK 6HK Ellen Sepp SOK Knallen 37 55,80 km55,80 k 5:56:24 6:23 min/km6:23 /k
7 6HK 6HK RosMarie Pohjanvuori lonesome runners 36 54,36 km54,36 k 5:56:46 6:34 min/km6:34 /k
8 6HK 6HK Karolina Gustavsson Sok Knallen 35 52,49 km52,49 k 5:58:06 6:49 min/km6:49 /k
9 6HK 6HK Sofia Friberg Team kungälv 34 51,73 km51,73 k 5:56:01 6:53 min/km6:53 /k
10 6HK 6HK Siw Hedlin Axa Sport club 33 50,87 km50,87 k 5:51:35 6:55 min/km6:55 /k
11 6HK 6HK Karin Olausson G.O.A.T 33 50,58 km50,58 k 5:51:27 6:57 min/km6:57 /k
12 6HK 6HK Anette Larson SOK Knallen 33 50,32 km50,32 k 5:54:02 7:02 min/km7:02 /k
13 6HK 6HK Yvonne Carlgren Hansson Sweden Runners 33 49,93 km49,93 k 5:57:00 7:09 min/km7:09 /k
14 6HK 6HK Jenny Svanlind Ingen klubb 32 48,40 km48,40 k 5:57:56 7:24 min/km7:24 /k
15 6HK 6HK Monica Larsson 31 46,58 km46,58 k 5:09:52 6:39 min/km6:39 /k
16 6HK 6HK Caroline Johansson Lonesome Runners 30 46,08 km46,08 k 5:51:51 7:38 min/km7:38 /k
17 6HK 6HK Malin Olsson Lonesome runners 30 45,12 km45,12 k 5:56:34 7:54 min/km7:54 /k
18 6HK 6HK Theresia Höglund Lonesome Runners 28 43,21 km43,21 k 5:50:38 8:07 min/km8:07 /k
19 6HK 6HK Marie Bergman Skattmasarna IF 27 40,86 km40,86 k 5:58:59 8:47 min/km8:47 /k
20 6HK 6HK Anna Tervakoski Springande tjejer 26 39,27 km39,27 k 5:38:41 8:37 min/km8:37 /k
21 6HK 6HK Anette Johansson Ingen klubb 24 37,23 km37,23 k 5:52:34 9:28 min/km9:28 /k
22 6HK 6HK Helle Manvik Romerike Ultraløperklubb/Ok Kroppefjäll 24 36,35 km36,35 k 3:14:49 5:22 min/km5:22 /k
23 6HK 6HK Annika Jacobsson Team Kungälv 14 21,73 km21,73 k 2:47:51 7:44 min/km7:44 /k
24 6HK 6HK Anna-Maria Herbertsson Ingen klubb 10 15,88 km15,88 k 2:07:45 8:03 min/km8:03 /k
25 6HK 6HK Marie Jarl Håfreströms IF 3 5,65 km5,65 k 42:14 7:29 min/km7:29 /k
26 6HK 6HK Victoria Borg Team ultrasweden LK 0 -- 0:00 --
27 6HK 6HK Johanna Svensson Lonesome runners 0 -- 0:00 --
28 6HK 6HK Lisa Amundsson Strömstad löparklubb 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HM 6HM Pär Ehrling Örebro AIK 49 73,34 km73,34 k 5:56:23 4:52 min/km4:52 /k
2 6HM 6HM Andreas Dahlgren Sweden Runners 47 70,24 km70,24 k 5:58:45 5:06 min/km5:06 /k
3 6HM 6HM Johan Olsson Run for adventures 46 69,86 km69,86 k 5:54:01 5:04 min/km5:04 /k
4 6HM 6HM Anton Svärd Sweden runners 42 63,42 km63,42 k 5:55:21 5:36 min/km5:36 /k
5 6HM 6HM Anton Wilson SOK Knallen 42 63,11 km63,11 k 5:56:24 5:39 min/km5:39 /k
6 6HM 6HM Emil Falkek Falkenbergs RR 41 61,99 km61,99 k 5:55:59 5:45 min/km5:45 /k
7 6HM 6HM Emir Halalkic If Kville 41 61,70 km61,70 k 5:57:31 5:48 min/km5:48 /k
8 6HM 6HM Roy Støle Romerike Ultraløperklubb 39 59,39 km59,39 k 5:53:39 5:57 min/km5:57 /k
9 6HM 6HM Lars Noren Lidköpings VSK 39 59,39 km59,39 k 5:53:25 5:57 min/km5:57 /k
10 6HM 6HM Torbjörn Grahn IK Uven 39 59,13 km59,13 k 5:54:28 6:00 min/km6:00 /k
11 6HM 6HM Juan Pablo Ortiz Jiménez Ingen klubb 39 59,04 km59,04 k 5:56:26 6:02 min/km6:02 /k
12 6HM 6HM Mattias Kristensson Ubbhult 39 58,56 km58,56 k 5:58:21 6:07 min/km6:07 /k
13 6HM 6HM Martin Clemensson Telia IF 39 58,36 km58,36 k 5:59:18 6:09 min/km6:09 /k
14 6HM 6HM Klas-Göran Hultin SOK Knallen 39 58,34 km58,34 k 5:58:06 6:08 min/km6:08 /k
15 6HM 6HM Mikael Söderström SOK Knallen 39 58,34 km58,34 k 5:58:06 6:08 min/km6:08 /k
16 6HM 6HM Jan Wikström JDD Running 39 58,31 km58,31 k 5:58:25 6:09 min/km6:09 /k
17 6HM 6HM Stephan Höfer Tyskland 38 58,11 km58,11 k 5:52:16 6:04 min/km6:04 /k
18 6HM 6HM Mats Niklasson Sweden Runners 38 56,99 km56,99 k 5:58:49 6:18 min/km6:18 /k
19 6HM 6HM Albin Lindbäck Ingen klubb 37 56,52 km56,52 k 5:51:46 6:13 min/km6:13 /k
20 6HM 6HM Mikael Berg Ingen klubb 37 56,45 km56,45 k 5:53:06 6:15 min/km6:15 /k
21 6HM 6HM Fredrik Magnusson Ingen klubb 37 56,29 km56,29 k 5:52:12 6:15 min/km6:15 /k
22 6HM 6HM Mathias Grönlund IK Trasten 36 54,96 km54,96 k 5:51:42 6:24 min/km6:24 /k
23 6HM 6HM Fredrik Düring Team nordic trail 35 53,20 km53,20 k 5:55:21 6:41 min/km6:41 /k
24 6HM 6HM Styrbjörn Johansson Ingen klubb 35 52,47 km52,47 k 5:59:47 6:51 min/km6:51 /k
25 6HM 6HM Mikael Kristensson Ingen klubb 34 52,11 km52,11 k 5:50:52 6:44 min/km6:44 /k
26 6HM 6HM Jörgen Nilsson Umars Sports Club 34 51,70 km51,70 k 5:55:40 6:53 min/km6:53 /k
27 6HM 6HM Lasse Jutemar SOK Knallen 34 51,70 km51,70 k 5:55:41 6:53 min/km6:53 /k
28 6HM 6HM Niclas Dia SOK Knallen 34 51,70 km51,70 k 5:55:41 6:53 min/km6:53 /k
29 6HM 6HM Niclas Grimmer G.O.A.T 34 51,30 km51,30 k 5:56:44 6:57 min/km6:57 /k
30 6HM 6HM Sören Remar Ulricehamns FK 32 49,24 km49,24 k 5:51:12 7:08 min/km7:08 /k
31 6HM 6HM Conny Eriksson Anderberg G.O.A.T 32 49,12 km49,12 k 5:51:27 7:09 min/km7:09 /k
32 6HM 6HM Espen Skancke G.O.A.T 1962 32 49,01 km49,01 k 5:51:10 7:10 min/km7:10 /k
33 6HM 6HM Andreas Josefsson Ingen klubb 32 48,95 km48,95 k 5:50:01 7:09 min/km7:09 /k
34 6HM 6HM Richard Celius Sweden Runners 32 48,09 km48,09 k 5:59:46 7:29 min/km7:29 /k
35 6HM 6HM Daniel Högberg Hotel Flora & workspace 32 48,08 km48,08 k 5:59:46 7:29 min/km7:29 /k
36 6HM 6HM Stefan Hermansson Friskis Vänersborg 31 47,77 km47,77 k 5:50:57 7:21 min/km7:21 /k
37 6HM 6HM Lars Olvén Uddevalla SK 31 46,69 km46,69 k 5:59:02 7:41 min/km7:41 /k
38 6HM 6HM Olof Branden Sweden Runners 31 46,58 km46,58 k 4:14:46 5:28 min/km5:28 /k
39 6HM 6HM Sigvard Koplimäe Vattudalens LDK 30 46,16 km46,16 k 5:51:22 7:37 min/km7:37 /k
40 6HM 6HM leif karlsson solvikingarna 29 43,66 km43,66 k 4:23:37 6:02 min/km6:02 /k
41 6HM 6HM Fredrik Bohl Lonesome Runners 29 43,66 km43,66 k 4:45:21 6:32 min/km6:32 /k
42 6HM 6HM Kaarlo Book SOK Knallen 29 43,66 km43,66 k 5:27:56 7:31 min/km7:31 /k
43 6HM 6HM Per Camén SOK Knallen 29 43,66 km43,66 k 5:28:01 7:31 min/km7:31 /k
44 6HM 6HM Lennart Skoog Stenungsunds OK 28 43,62 km43,62 k 5:49:00 8:00 min/km8:00 /k
45 6HM 6HM Anders Krok SOK Knallen 28 42,20 km42,20 k 3:58:43 5:39 min/km5:39 /k
46 6HM 6HM Patrik Johansson Solvikingarna 28 42,20 km42,20 k 4:08:52 5:54 min/km5:54 /k
47 6HM 6HM Roger Jarl Håfreströms IF 28 42,20 km42,20 k 4:34:45 6:31 min/km6:31 /k
48 6HM 6HM Robert Medrala Falkenbergs RR 1976 28 42,20 km42,20 k 4:38:11 6:36 min/km6:36 /k
49 6HM 6HM Kurt Gustafsson Hultsfreds GK 1946 28 42,20 km42,20 k 5:16:06 7:29 min/km7:29 /k
50 6HM 6HM Thane Connolly Ingen klubb 26 39,63 km39,63 k 5:57:07 9:01 min/km9:01 /k
51 6HM 6HM David Blecko Axa SC 1990 24 36,35 km36,35 k 3:08:07 5:11 min/km5:11 /k
52 6HM 6HM André Holdfeldt Solvikingarna 23 34,89 km34,89 k 3:40:43 6:20 min/km6:20 /k
53 6HM 6HM Magnus Eliasson Ingen klubb 19 29,04 km29,04 k 3:31:00 7:16 min/km7:16 /k
54 6HM 6HM Richard Stikkelorum Triathlon Väst 13 20,27 km20,27 k 2:40:55 7:56 min/km7:56 /k
55 6HM 6HM Lars Lindblom Swede Runners 11 17,34 km17,34 k 2:07:45 7:22 min/km7:22 /k
56 6HM 6HM Niklas Fredlund Team Ultrasweden LK 0 -- 0:00 --
57 6HM 6HM Peter Kautsky Ingen klubb 0 -- 0:00 --
58 6HM 6HM Hans Nyberg Team Ultrasweden LK 0 -- 0:00 --
59 6HM 6HM Adam Lundmark Ingen klubb 0 -- 0:00 --
60 6HM 6HM Filip Morén Ingen klubb 0 -- 0:00 --
61 6HM 6HM Dan Eriksson Ingen klubb 0 -- 0:00 --
62 6HM 6HM Christian Barenkob Ingen klubb 0 -- 0:00 --
STAFETT
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 STAF STAF Ted, Isa Team The Skin Agent 50 75,62 km75,62 k 5:59:59 4:46 min/km4:46 /k
2 STAF STAF Alexander, Tobias Samhällsbärarna 48 72,72 km72,72 k 5:58:29 4:56 min/km4:56 /k
3 STAF STAF Sara, Hanna, Johnathan HaJoSa 38 60,76 km60,76 k 5:52:22 5:48 min/km5:48 /k
4 STAF STAF Jenny-Ann, Pernilla, Jonas Team Friends 37 58,62 km58,62 k 5:55:51 6:04 min/km6:04 /k
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden
 annons